Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje obecnie nad projektem, który zakłada stworzenie wyspecjalizowanych sądów z zakresu własności przemysłowej. Obecnie polski system sądowniczy nie przewiduje tego typu sądów. Jedyną instytucją rzeczywiście specjalizującą się w sprawach z zakresu własności intelektualnej jest XXII Wydział Sądu Okręgowego w Warszawie – Sąd Unijnych Znaków Towarowych i Wzorów Wspólnotowych. Zakres spraw, jakie rozpatruje ten sąd, wskazany jest w jego nazwie. Oznacza to, że nie można się tam zgłosić np. ze sprawą o naruszenie patentu.
Potrzeba powołania specjalistycznych sądów z zakresu własności intelektualnej wynika ze specyfiki tej dziedziny. Zarzucone wielością innych spraw sądy okręgowe często nie mają możliwości dokładnie zapoznać się z wiedzą z zakresu patentów czy wzorów użytkowych, która wymaga nie tylko znajomości zasad prawa, ale też różnych dziedzin przemysłu. Co więcej, często wśród samego orzecznictwa i doktryny o tematyce znaków towarowych zdarza się rozdźwięk w interpretacji przepisów.
Być może sytuacja zmieni się już w najbliższej przyszłości. Do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów trafił ostatnio projekt nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego. W projekcie przewidziano utworzenie w ramach sądownictwa powszechnego odrębnych jednostek organizacyjnych, które miałyby się zajmować nie tylko sprawami z zakresu własności przemysłowej, a więc patentami, znakami towarowymi i innymi prawami, które określa ustawa Prawo własności przemysłowej, ale też sprawami o ochronę praw autorskich. Projekt miałby dotyczyć sądów okręgowych i apelacyjnych.
Nie byłyby to jedyne zmiany w kwestii postępowania z zakresu własności intelektualnej. Projekt nowelizacji zakłada również korektę instytucji procesowych, taką jak regulacja rozpoznawania wniosków o zabezpieczenie środków dowodowych, wyjawienie i dostarczenie środka dowodowego czy wezwanie do udzielenia informacji.
Resort sprawiedliwości wyjaśnia, że pomysł powstał w oparciu o zwiększającą się rokrocznie liczbę spraw z zakresu własności przemysłowej oraz praw autorskich.