Właściciel znaku towarowego Hermès wygrał w USA z NFT „MetaBirkin”. Artysta cyfrowy Mason Rothschild może co prawda zatrzymać swoje NFT, ale musi przekazać informację o postanowieniu sądu innym posiadaczom.
Sąd federalny na Manhattanie wydał pod koniec czerwca 2023 r. nakaz, który trwale zabrania Masonowi Rothschildowi sprzedaży jego kontrowersyjnych MetaBirkins NFT, będących aktualnie przedmiotem chyba najbardziej znanego sporu o znaki towarowe w zakresie Meteverse. Tym samym, sąd uczynił zadość ostatniemu wnioskowi francuskiego producenta towarów luksusowych Hermés po prawnym zwycięstwie firmy nad Rothschildem na początku tego roku.
W lutym 2023 r. ława przysięgłych stanęła po stronie domu mody Hermés, który oskarżył Rothschilda o naruszenie znaku towarowego firmy dla torebek Birkin poprzez wypuszczenie linii 100 niezamienialnych tokenów NFT „MetaBirkins” – cyfrowych tokenów przypiętych do zdjęć pokrytych futrem, wzorzystych torebek.
Hermès udowodnił, że Rothschild celowo wprowadzał konsumentów w błąd, aby uwierzyli, że Hermès wspiera jego produkty. Dom mody otrzymał 133 000 dolarów odszkodowania. Wyrok oznacza, że kolekcja NFT Rothschilda nie jest formą chronionej wolności słowa, jak chciał artysta. Najświeższe postanowienie w sprawie znacznie ogranicza Rothschildowi przyszłe wykorzystanie MetaBirkins. Nakaz uniemożliwia bowiem artyście i jego współpracownikom marketing, sprzedaż i wypuszczanie do obrotu NFT pod nazwą „MetaBirkins”. Zabrania również Rothschildowi składania oświadczeń, które mogłyby w przyszłości skłonić ludzi do skojarzenia tokenów NFT z marką Hermés. Artysta jest również zobowiązany do przekazania treści nakazu sądowego osobom, które obecnie posiadają sporne tokeny.
Pozew domu mody Hermès przeciwko Rothschildowi wskazuje na wyzwania stojące przed markami w zakresie ochrony własności intelektualnej, jeśli chodzi o NFT i Metaverse.