Tęczowy znak towarowy

Brytyjski Urząd Patentowy odrzucił zgłoszenie znaku towarowego „Queers & Co” jako obraźliwe. Wniosek o rejestrację nie został uznany z powodu „obraźliwości” i „sprzeczności z wartościami moralnymi przyjętymi w Wielkiej Brytanii”.

 

Decyzja brytyjskiego urzędu wydaje się być niezgodna ze współczesnym dyskursem i wynikać z błędnego rozumienia współczesnego użycia terminu „queer”.

Zgłoszenie spornego znaku zostało złożone na rzecz spółki Queers & Co i dotyczyło różnych usług z klasy 41 klasyfikacji nicejskiej, w tym organizowania wydarzeń w celach rozrywkowych, usług wydawniczych czy prowadzenia konferencji i seminariów.

Celem przepisu umożliwiającego odmowę rejestracji „niemoralnych” oznaczeń jest zapobieżenie rejestracji znaku, który mógłby powodować niepokój lub uzasadnione oburzenie wśród możliwej do zidentyfikowania części społeczności lub podważać obecne wartości religijne, rodzinne lub społeczne. Inne znaki, które w przeszłości były odrzucane na podstawie tego przepisu, to między innymi „FOOK” czy „JESUS”. Jedną z głównych trudności związanych z tą podstawą odmowy jest to, że z czasem znaczenia lub konotacje słów mogą się zmieniać. Co więcej, obraźliwe jest subiektywne – to, co jedna osoba może uznać za obraźliwe, może być do zaakceptowania przez inną.

W ostatnich latach członkowie społeczności LGBT+ rozpowszechnili termin „queer” i przestał on być uznawany za obraźliwy. Przykłady tego można zobaczyć w kulturze popularnej, na przykład w nazwach programu telewizyjnego „Queer Eye” i serialu BBC „Docu Queer Britain”.

Co ciekawe, brytyjski urząd zarejestrował już wcześniej kilka oznaczeń ze słowem „queer”. Przykłady obejmują: „Queerly Out” (zarejestrowany dla usług muzycznych, klubów nocnych itp.), „Queer Prom” (zarejestrowany dla różnych usług rozrywkowych) i „QUEER” (zarejestrowany dla usług rozrywkowych, a także usług restauracyjnych, hotelowych i barowych).

Zgłaszający ma jeszcze możliwość ustosunkowania się do odmowy, przedstawiając argumenty i ewentualnie dowody w celu wykazania, że ​​zgłoszony znak nie jest obraźliwy i powinien zostać dopuszczony do rejestracji.