Koci znak towarowy

Od tekstów piosenek po imiona zwierząt, gwiazdy przemysłu rozrywkowego od lat próbują monopolizować na swoją korzyść wiele różnych oznaczeń. Z takiej możliwości chce też skorzystać znana amerykańska piosenkarka Taylor Swift. Niedawno jej pełnomocnicy złożyli w Urzędzie Patentowym i Znaków Towarowych USA wnioski o rejestrację znaków towarowych w celu uzyskania oficjalnej ochrony imion trzech kotów piosenkarki, Meredith, Olivii i Benjamina Buttona.

 

Rejestracja znaku towarowego to najpewniejszy, bo chroniony prawem, sposób na zapewnienie sobie, że inni uczestnicy rynku nie będą mogli czerpać korzyści z naszego oryginalnego wyrażenia, chociaż zasady dotyczące tego, co może, a co nie może być znakiem towarowym, nie zawsze są oczywiste. Obecnie w Polsce definicja znaku towarowego została rozszerzona, dzięki czemu przedsiębiorcy mają szersze możliwości ochrony swoich dóbr niematerialnych.

Rejestracja znaku towarowego dla wyszczególnionych w zgłoszeniu towarów umożliwia piosenkarzom, aktorom i sportowcom oferowanie merchandisingu i gadżetów, takich jak kosmetyki, koszulki czy torby, z tekstami, hasłami lub innymi nazwami powiązanymi z konkretnymi celebrytami.

Z takiej możliwości chce też skorzystać znana amerykańska piosenkarka Taylor Swift. Niedawno jej pełnomocnicy złożyli w Urzędzie Patentowym i Znaków Towarowych USA wnioski o rejestrację znaków towarowych w celu uzyskania oficjalnej ochrony imion trzech kotów piosenkarki, Meredith, Olivii i Benjamina Buttona. Benjamin Button to oryginalnie postać z filmu „Ciekawy przypadek Benjamina Buttona”, a jednocześnie imię najmłodszego kota ze stadka piosenkarki pop. Co ciekawe, kotek imieniem Benjamin Button zagrał niedawno na planie najnowszego teledysku „Me!” swojej właścicielki.

Imiona dwóch pozostałych kotów Taylor Swift, które także mają być zarejestrowane jako znaki towarowe, również pochodzą od serialowych postaci – Meredith Gray z „Chirurgów” i Olivii Benson z „Prawa i porządku”.

Nie jest to pierwsza próba Taylor Swift z rejestracją znaków towarowych. W przeszłości Swift próbowała również zarejestrować znaki będące fragmentami tekstów niektórych jej piosenek, takich jak „This sick beat” z jej singla „Shake It Off” i „Nice to meet you. Where you been?” z utworu „Blank Space”.