Apteczna drobiazgowość sądu

Sąd Apelacyjny w Warszawie wydał właśnie wyrok w sporze pomiędzy Naczelną Izbą Aptekarską a spółką Gemini Apps. Przedmiotem sporu było rzekome dokonywanie przez NIA czynów nieuczciwej konkurencji względem spółki oraz naruszenie jej dóbr osobistych.

 

Cały spór rozpoczął się od wyrażania przez Naczelną Izbą Aptekarską krytyki wobec aplikacji mobilnej o nazwie Recepta Gemini, z której konsumenci mogli korzystać od czerwca 2020 r. Aplikacja miała umożliwiać wyszukiwanie i rezerwowanie leków zaordynowanych pacjentowi na e-recepcie w sieci aptek Gemini. Aby móc skorzystać z aplikacji, konieczne było przekazanie jej takich informacji, jak PESEL użytkownika i numer PIN e-recepty, jak również wyrażenie zgody na przetwarzanie tych danych.

Naczelna Izba Aptekarska uznała, że tak działająca aplikacja może powodować ryzyka związane z przetwarzaniem danych oraz przekazywaniem im podmiotom zewnętrznym, takim jak Microsoft, w celu profilowania reklam wyświetlanych internautom. NIA wniosła więc do Urzędu Ochrony Danych Osobowych o przeprowadzenie kontroli działalności związanej z aplikacją. Izba wskazywała, iż działanie aplikacji stanowi „patologię” i „nieetyczne praktyki godzące w dobre imię farmaceutów oraz szkodzące pacjentom”. Taka aktywność nie przypadła oczywiście do gustu spółce Gemini Apps, która wniosła pozew przeciwko Izbie.

W pozwie zarzucono NIA naruszenie dóbr osobistych spółki, jak również dokonywanie czynów nieuczciwej konkurencji w postaci rozpowszechniania nieprawdziwych, zniesławiających spółkę, informacji. Spółka żądała m. in. nakazania zaprzestania rozpowszechniania wskazanych informacji czy opublikowania przeprosin. W kwietniu 2021 r. sąd pierwszej instancji częściowo uznał roszczenie, w rezultacie czego od wyroku odwołały się obie strony sporu. Sąd Apelacyjny w Warszawie oddalił jednak powództwo w całości. Stwierdził, że podmiotem, który miałyby ewentualnie zniesławiać działania NIA, nie jest z pewnością spółka Gemini Apps, jako że dotyczyły one sieci aptek Gemini, a nie tej konkretnej spółki. Sąd uznał ponadto, że NIA nie jest podmiotem konkurencyjnym w stosunku do powodowej spółki.