Szkocka whisky nie z Danii

Duński urząd własności intelektualnej zdecydował się dostosować się swoją praktykę postępowania do EUIPO w przypadku oznaczeń geograficznych dotyczących szkockiej whisky.

 

Szkocka whisky jest znana na całym świecie, również w Danii.  W 2020 r. Scotch Whisky Association złożyło w Duńskim urzędzie patentowym sprzeciw wobec zgłoszenia znaku towarowego „JOHN A McLAREN DISTILLERS 1831” dla towarów w postaci napojów alkoholowych. Sprzeciw oparto na powołaniu się na oznaczenie geograficzne „Scotch Whisky”, które zostało zarejestrowane dla whisky i jest chronione na terytorium całej Unii Europejskiej.

W sprzeciwie stowarzyszenie podniosło, że zgłoszony znak nawiązuje do oznaczenia geograficznego „Scotch Whisky”, ponieważ zgłoszenie obejmuje whisky jako całość, bez ograniczeń co do jej pochodzenia. Innymi słowy, teoretycznie znak mógłby też obejmować szkocką whisky, mimo że szkocka whisky jest chronionym oznaczeniem geograficznym. Stowarzyszenie argumentowało, że przedrostek „Mc” w nazwie „McLaren” jest powszechny w szkockich nazwiskach, a tym samym w nazwach innych destylarni szkockiej whisky, co może wprowadzać konsumentów w błąd, że marka i whisky pochodzą ze Szkocji. Ankieta konsumencka potwierdziła ten argument i wykazała bezpośredni związek między zgłoszonym znakiem towarowym a szkocką produkcją w świadomości dużej części właściwego kręgu odbiorców.

Duński urząd początkowo oddalił sprzeciw. Decyzja ta została zaskarżona, z powołaniem się m. in. na praktykę rejestracyjną EUIPO, zgodnie z którą znaki towarowe zgłoszone dla towarów porównywalnych z chronionymi oznaczeniami geograficznymi mogą być rejestrowane tylko wtedy, gdy zgłaszane towary ograniczają się do takich, dla których oznaczenie geograficzne nie jest chronione. Urząd miejscowy zakwestionował jednak praktykę EUIPO, powołując się na duńskie tłumaczenie unijnych przepisów.

Organ odwoławczy uchylił jednak decyzję urzędu i uwzględnił sprzeciw, uznając, że zgłoszony znak może wywoływać w świadomości konsumentów skojarzenia z oznaczeniem geograficznym „Scotch Whisky”, jeśli będzie używany jako oznaczenie whisky. Duński urząd wskazał, że dostosuje swoją praktykę rejestracyjną do praktyk EUIPO.