Zwycięstwo Banksy’ego

Unijne przepisy zadziałały na korzyść zakwestionowanego znaku towarowego należącego do owianego nimbem tajemnicy artysty graffiti, Banksy’ego. Izba Odwoławcza Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) uchyliła niedawno decyzję, która unieważniała znak towarowy artysty.

 

Zapadła w listopadzie 2022 r. decyzja uchyla decyzję podjętą w maju 2021 r., w której EUIPO rozważał możliwość unieważnienia znaku towarowego zarejestrowanego przez organ uwierzytelniający prace Banksy’ego, Pest Control, w 2019 r. Wniosek o unieważnienie ze względu na rzekome dokonanie zgłoszenia w złej wierze złożyła firma zajmująca się sprzedażą kartek okolicznościowych, Full Color Black. Spółka twierdziła również, że znak nie posiada wystarczającego charakteru odróżniającego.

W obszernym orzeczeniu Izba Odwoławcza zakwestionowała twierdzenie, że znak został zgłoszony w złej wierze, argumentując, że we wniosku nie uzasadniono w wystarczającym stopniu nieuczciwego zachowania właściciela znaku w momencie zgłaszania przez niego zakwestionowanego oznaczenia, a w konsekwencji domniemanie dobrej wiary nadal obowiązuje. Wnioskodawca nie udowodnił, że jest inaczej.

Sporny znak jest powiązany z dziełem stworzonym przez Banksy’ego w Brighton w 2002 r., przedstawiającym małpę z zawieszoną na szyi deską z napisem „Śmiej się, ale pewnego dnia to my będziemy rządzić”. W decyzji Izby Odwoławczej wskazano też, że to, iż dane oznaczenie może być również dziełem sztuki podlegającym ochronie prawa autorskiego, nie powinno oznaczać, że nie może ono funkcjonować w charakterze znaku towarowego.