Wojna łódzko-łódzka pod flagą znakową

Drużyna piłkarska Widzew Łódź zarejestrowała w Urzędzie Patentowym historyczną nazwę konkurencyjnego łódzkiego klubu, ŁKS – „Rycerze Wiosny” – jako znak towarowy. Łódzkie drużyny postanowiły najwyraźniej utrudniać sobie życie nie tylko na boisku.

 

Do tej pory pomiędzy łódzkimi drużynami nie było raczej agresywnych ruchów. Piłkarze może nie pałali do siebie przyjaźnią, ale też szczególnie nie wojowali. Najwyraźniej ostatnio ta tendencja się zmieniła. W 2019 r. klub Widzew Łódź dokonał w Urzędzie Patentowym zgłoszenia znaku towarowego „Rycerze Wiosny”. Przydomek piłkarzy ŁKS pochodzi jeszcze z lat 50. XX w.

Podczas toczonego w wiosennym sezonie meczu Górnik Zabrze – ŁKS w 1957 r. łódzcy piłkarze wygrali aż 5:1, chociaż faworytem spotkania była druga drużyna. Mecze były wtedy rozgrywane w sezonach wiosennym i jesiennym. To prasa wymyśliła po spotkaniu przydomek łodzian. Na pierwszej stronie „Przeglądu Sportowego” napisano: „Panowie – kapelusze z głów. Tak grają Rycerze Wiosny”. Określenie to przylgnęło do łódzkiej drużyny na kolejne dziesięciolecia. Klub nie podjął jednak żadnych działań w celu zmonopolizowania na swoją rzecz określenia pod względem formalnym.

Klub ŁKS najwyraźniej przegapił termin zgłaszania sprzeciwów wobec zgłoszenia znaku „Rycerze Wiosny” w Urzędzie Patentowym. Zgłoszenie zostało dokonane dla takich towarów i usług, jak m. in. odzież i odzież sportowa, buty sportowe, czapki jako nakrycia głowy, artykuły i sprzęt sportowy, kultura fizyczna. Znak został objęty rejestracją.

Rzecznik prasowy Widzewa Łódź nie wyjaśnił, dlaczego klub wykonał taki ruch. Wskazał, że w dacie dokonania zgłoszenia znaku towarowego nie pełnił jeszcze swojej funkcji.