Fałszywe decyzje

Wśród przedsiębiorców, którzy zgłaszali swoje oznaczenia do rejestracji jako krajowe znaki towarowe w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej, szerzy się ostatnio plaga sfałszowanych decyzji rzekomo wydanych przez Urząd, wzywających do uiszczenia opłaty urzędowej za rejestrację znaku.

 

W kwestii opłat postępowanie przed Urzędem Patentowym RP w sprawie zgłoszenia znaku towarowego jest dwuetapowe. Najpierw uiszcza się opłatę za zgłoszenie, zaś jeżeli Urząd finalnie udzieli znakowi ochrony, wydawana jest decyzja warunkowa, w której wskazana jest kwota opłaty urzędowej za rejestrację i publikację znaku, konieczna do uiszczenia w celu uzyskania ochrony. Pierwsza transza opłat zazwyczaj uiszczana jest wraz z dokonaniem zgłoszenia. Do zapłaty tej drugiej wzywa Urząd.

Ostatnio doszło jednak do niepokojących zdarzeń w tej kwestii, polegających na wysyłaniu do przedsiębiorców, którzy dokonali w UPRP zgłoszeń znaków towarowych, sfałszowanych decyzji warunkowych o udzieleniu ochrony. Są one doskonale podrobione, toteż ucieszony z rejestracji znaku zgłaszający z łatwością może nie zauważyć, że właśnie został oszukany. Główną różnicą pomiędzy podrobioną a oryginalną decyzją jest bowiem numer konta, na który należy przelać rzekomą opłatę urzędową. Nie jest to bynajmniej numer konta Urzędu Patentowego.

Urząd Patentowy ostrzega na swojej stronie internetowej przed podrobionymi decyzjami. W umieszczonym tam komunikacie prosi też o zgłaszanie przez przedsiębiorców przypadków ich otrzymania. Skala działań oszustów jest spora, biorąc pod uwagę, że w ciągu kilku dni do UPRP trafiło około stu informacji o przypadkach takich nieuczciwych działań.