Ziemniaczany monopol

Amerykański koncern PepsiCo ściga indyjskich rolników. Chociaż wydaje się, że pomiędzy rynkowym gigantem a indyjskimi przedsiębiorcami nie ma żadnych powiązań, to jednak jedno bardzo silne istnieje – to właśnie rolnicy z Indii uprawiają ziemniaki, z których wytwarzane są produkowane przez PepsiCo chipsy Lays. Teraz PepsiCo zżyma się, że rolnicy bez zgody koncernu hodują odmianę ziemniaków zarejestrowaną na jego rzecz.

 

Prawo własności intelektualnej chroni nie tylko znaki towarowe czy patenty. Przedsiębiorcy mogą się też ubiegać przed odpowiednimi urzędami o inne rodzaje praw. Jednym z nich jest może być odmiana roślin. Taką właśnie ochroną objęta jest odmiana ziemniaków, z których powstają chipsy Lays. Ze względu na uprawianie tej odmiany warzyw bez zgody PepsiCo, koncern pozwał czterech indyjskich rolników, żądając od każdego z nich zapłaty 10 milionów rupii odszkodowania, co odpowiada mniej więcej kwocie 143 000 dolarów.

Takie działania amerykańskiego giganta rynku spożywczego wywołały odzew ze strony związków zawodowych rolników i lokalnych aktywistów. Nie jest to pierwszy protest wskazujący na nierówności, jaki można zaobserwować pomiędzy traktowaniem w Indiach międzynarodowych koncernów a niewielkich miejscowych przedsiębiorców. Stowarzyszenia te wystosowały do rządu Indii odezwę w celu podjęcia działań przeciwko PepsiCo. Wcześniej podobne protesty miały miejsce przeciwko amerykańskiej sieci sklepów Walmart oraz przeciwko Amazonowi.

Stowarzyszenia rolników wskazują, że rzekome naruszenie praw PepsiCo było powodowane niewiedzą rolników, że mogą oni działać na czyjąkolwiek niekorzyść. Co więcej, PepsiCo miało pozyskać materiały do procesu w nieuczciwy sposób. Koncern wynajął w tym celu detektywów, którzy podawali się przed rolnikami za potencjalnych nabywców ziemniaków i w taki sposób powzięli wiedzę o szczegółach ich działań, a także pobrali próbki warzyw.