Rosja przejmuje liberalne radio

Rosyjski państwowy gigant medialny złożył wniosek o rejestrację znaku towarowego zakazanego liberalnego radia. Agencja informacyjna Rossiya Segodnya złożyła wniosek o zarejestrowanie znaku towarowego „Echo Moskwy”, które to oznaczenie należy do liberalnej stacji radiowej, której działalność została zakazana po inwazji Rosji na Ukrainę.

 

Radio Sputnik, jeden z kilku produktów Rossija Segodnya, przejęło częstotliwości FM Echa Moskwy po tym, jak to ostatnie zostało zdjęte z anteny na początku marca 2022 r. za rozpowszechnianie „fałszywych informacji” o rosyjskiej armii. Wpis w internetowej bazie Rospatent, rosyjskiego urzędu własności intelektualnej, informuje, że zlecono formalne badanie, czy przyznać Rossiji Segodnyi prawa do korzystania z czarno-biało-czerwonego logo Echa Moskwy.

Agencja Rossiya Segodnya twierdzi, że złożyła wniosek o rejestrację znaku „Echo Moskwy” w związku z wygaśnięciem oryginalnej rejestracji tego znaku towarowego. Słowny znak towarowy nazwy „Echo Moskwy”  wygasł 14 lipca br., a znak słowno-graficzny wygasa już 20 sierpnia.

Były redaktor naczelny Echa Moskwy, Aleksiej Wieniediktow, porównał działania Rossiji Siegodnej do przepisywania na nowo podręczników historii. Jego zdaniem, Echo Moskwy jest częścią historii współczesnej Rosji, a rosyjskie władze pozbawiają ludzi tym sposobem symboli, nadziei i pamięci.

Radio Echo Moskwy stało się drogowskazem dla rosyjskich demokratów i liberałów od czasu jego powstania w 1990 r., kiedy to upadał Związek Radziecki. Stacja została zdjęta z anteny tylko raz – podczas komunistycznego zamachu stanu w 1991 r. Radio przetrwało nawet wtedy, gdy Rosja przeszła ostry autorytarny zwrot. Należąca do ramienia medialnego gazowego giganta Gazpromu stacja zachowywała delikatną równowagę między relatywną wolnością i brakiem cenzury, a jednocześnie utrzymywała powiązania z Kremlem.