Doktor Żywago przed sądem

Rosyjski autor Borys Pasternak to twórca, który napisał uwielbianą przez wielu powieść „Doktor Żywago”, klasykę opublikowaną po raz pierwszy w 1957 r. Książka dotyczy wydarzeń w Rosji między pierwszą rewolucją rosyjską z 1905 r. a II wojną światową, zaś na jej podstawie powstały liczne filmy, przedstawienia teatralne, a nawet musicale, w tym film, w którym główną rolę zagrał Omar Sharif.

 

Władze rosyjskie oczywiście nigdy nie zamierzały zezwolić na publikację tak „wywrotowej” książki, więc rękopis musiał zostać przemycony z Rosji, aby mógł w ogóle zostać opublikowany. „Doktor Żywago” odniósł wielki sukces, a Borys Pasternak otrzymał w 1958 r. Literacką Nagrodę Nobla.

Anna Pasternak jest potomkinią Borysa Pasternaka. Jest także autorką pracy biograficznej zatytułowanej „Lara: nieopowiedziana historia miłosna, która zainspirowała Doktora Żywago”. Lara Prescott jest zaś całkowicie niezwiązana z rodziną Pasternaków. Jest autorką powieści historycznej „The Secrets We Kept”. Obie panie spotkały się jednak przed sądem.

Anna Pasternak pozwała Larę Prescott za naruszenie praw autorskich. Pozew dotyczył skopiowania w jej książce „wyboru i układu” wydarzeń przedstawionych w biografii Pasternak. Sprawa toczyła się przed brytyjskim Sądzie Najwyższym. Pod koniec 2022 r. sąd oddalił jednak powództwo.

Sprawa dotyczyła czegoś rzadkiego – dzieła beletrystycznego, które rzekomo naruszyło dzieło non-fiction. Prawo autorskie chroni sposób wyrażania idei, a nie sam pomysł. Oznacza to, że dzieło non-fiction chroni sposób wyrażania i opisywania faktów, a nie same fakty. Naruszenie praw autorskich będzie więc miało miejsce tylko wtedy, gdy powielony zostanie konkretny wyraz faktów.

Dzieło literackie Anny Pasternak to biografia kochanki Borysa Pasternaka, Olgi Iwińskiej. Książka Lary Prescott, „The Secrets We Kept”, to powieść, która również skupia się na życiu Olgi, ale także na pisaniu „Doktora Żywago” i ostatecznej publikacji książki w USA.

Co ciekawe, sąd wskazał, że motywacją Anny Pasternak do wytoczenia powództwa była ochrona dobrego imienia jej i jej rodziny, a nie jej prawa autorskie.