Olimpijska ochrona

Chiny rozprawiają się z cybersquattersami olimpijskich znaków towarowych. Co ciekawe, sprawa dotyczy też złotej medalistki olimpijskiej i modelki Eileen Gu.

 

14 lutego 2022 r. Chińska Narodowa Administracja Własności Intelektualnej (CNIPA) ogłosiła skuteczność akcji przeciwko dokonywaniu zgłoszeń znaków towarowych dotyczących maskotek i sportowców olimpijskich w złej wierze. Działania te miały dotyczyć naruszenia dóbr osobistych i innych praw osób trzecich, które „spowodowały znaczny niekorzystny wpływ społeczny i zaszkodziło dobremu wizerunkowi ścisłej ochrony praw własności intelektualnej w Chinach”. CNIPA odrzuciła aż 429 wniosków o rejestrację znaku towarowego, w tym wnioski dotyczące nazwiska Eileen Gu, amerykańsko-chińskiej narciarki dowolnej.

Chińska Narodowa Administracja Własności Intelektualnej stwierdziła, że akcja jest efektem wzmożenia ochrony własności intelektualnej podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich i Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich. Organizacja nadal prowadzi specjalną kampanię przeciwko rejestrowaniu znaków towarowych w złej wierze. CNIPA przyznała specjalną ochronę znakom „Pekin 2022”, „Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pekin 2022” i „Zimowe Igrzyska Paraolimpijskie Pekin 2022”, zgodnie z wnioskiem Komitetu Organizacyjnego Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie.

Nie zniechęciło to jednak innych, działających w złej wierze podmiotów, do prób rejestracji jako znaki towarowe maskotek i nazwisk sportowców olimpijskich, zwłaszcza Eileen Gu, która jest w Chinach bardzo popularna, w tym ze względu na modeling i reklamowanie marek zarówno chińskich, jak i zachodnich, w tym Louis Vuitton, Victoria’s Secret, Tiffany & Co. Czy Estée Lauder. Gu niedawno zdobyła złoto na igrzyskach olimpijskich w narciarstwie dowolnym kobiet w konkurencji big air, co jeszcze zwiększyło jej popularność w Chinach.

CNIPA odrzuciła wnioski o znaki towarowe na podstawie przepisów o ochronie symboli olimpijskich i ustawy o znakach towarowych.