Liściasty znak towarowy

Sąd Unii Europejskiej odmówił ochrony oznaczeniu CANNABIS STORE AMSTERDAM w charakterze unijnego znaku towarowego. Oznaczenie zostało zgłoszone w Urzędzie Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) w 2016 r., dla takich towarów, jak m. in. wypieki, wyroby cukiernicze, czekolada i desery, napoje bezalkoholowe, piwo czy usługi zaopatrzenia w żywność i napoje.

 

Marihuana to używka, o którą od lat toczą się międzynarodowe boje. Zwolennicy jej legalizacji twierdzą, że niczym nie różni się ona od alkoholu czy papierosów, zaś przeciwnicy wskazują, że legalizacja marihuany zwiększyłaby zainteresowanie tym produktem wśród osób dotychczas niekorzystających z takich używek.

Po legalizacji marihuany w niektórych stanach USA jeden z czynników jej dotyczących rzeczywiście się zwiększył, a było to zainteresowanie rejestracją znaków towarowych na produkty z tą substancją. Ten trend dotarł również do Europy. Jednym z kontrowersyjnych zgłoszeń był złożony w EUIPO wniosek o rejestrację znaku CANNABIS STORE AMSTERDAM składającego się z takiego właśnie hasła umieszczonego na czarnym tle w zielone listki konopi. EUIPO odmówiło znakowi ochrony wskazując, ze zgłoszone oznaczenie nawiązuje do symbolu liścia marihuany, a symbol ten odnosi się do produktu psychotropowego. Zgłaszający wniósł odwołanie najpierw do Izby Odwoławczej EUIPO, a gdy to nie dało skutku – do Sądu UE.

Sąd nie przychylił się do twierdzeń zgłaszającego znak. Stwierdził, że co prawda marihuana nie jest rośliną (jak stwierdziło EUIPO), lecz substancją psychoaktywną, pozyskiwaną nie z liści konopi indyjskich, ale z suszonych kwiatostanów żeńskich roślin konopi indyjskich, ale jednak decydującym kryterium oceny niezgodności oznaczenia z porządkiem publicznym jest postrzeganie znaku towarowego przez właściwy krąg odbiorców, a krąg ten będzie postrzegał sporny znak jako kojarzony z marihuaną. Tym samym Sąd UE potwierdził, że takie oznaczenie nie może zostać zarejestrowane jako znak towarowy, jako sprzeczne z porządkiem publicznym.