Znak towarowy to nie tylko sposób na zabezpieczenie praw do używanego przez przedsiębiorcę oznaczenia. Jest to również prawo majątkowe, którym można zgodnie z przepisami dysponować. Takie oznaczenie może być na przykład przedmiotem sprzedaży, a – jeśli jest odpowiednio znane i popularne – może też przynosić zyski z umowy licencyjnej.
Czasami jednak dodatkowe transakcje, którym poddawany jest znak towarowy, mogą spowodować spore zamieszanie. Taki problem z zarejestrowanym oznaczeniem był niedawno przedmiotem indywidualnej interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 29 stycznia 2019 r.
Wnioskodawca zamierzał zarejestrować znak towarowy, a w przyszłości, już po uzyskaniu prawa ochronnego, wydzierżawić go zewnętrznemu podmiotowi. Podmiot ten miałby na mocy umowy prawo do używania znaku towarowego i pobierania z tego tytułu pożytków, w zamian za umówiony czynsz. Postanowienia umowy miałyby decydować o tym, że miałaby ona charakter umowy dzierżawy, a nie licencji. Znak miałby stanowić majątek prywatny przedsiębiorcy. Umowa byłaby zaś zawarta w oderwaniu od działalności gospodarczej prowadzonej przez uprawnionego do znaku. W związku z powyższym mający takie plany przedsiębiorca zadał pytanie, czy uzyskiwany z tego tytułu czynsz może opodatkować ryczałtem ewidencjonowanym.
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych to jedna z form podatku dochodowego. Polega ona na wpłacaniu stałej stawki podatkowej w zależności od wykonywanej działalności i dotyczy wyłącznie przedsiębiorców. W przypadku takiej formy opodatkowania ma możliwości wykazania i odliczenia kosztów uzyskania przychodu, ponieważ prowadzenie działalności gospodarczej, która została opodatkowana ryczałtem ewidencjonowanym, wymaga prowadzenia ksiąg ewidencyjnych dokumentujących uzyskane przychody.
W odpowiedzi Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wskazał, że czynsz, który wnioskodawca będzie otrzymywał na podstawie opisanej umowy dzierżawy, będzie stanowił przychód z tytułu praw majątkowych, określony w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Brak będzie zatem możliwości zakwalifikowania takiego przychodu do przychodów z najmu i dzierżawy możliwych do objęcia ryczałtem ewidencjonowanym. Dochód z praw majątkowych podlega opodatkowaniu według skali podatkowej, określonej w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.