Polska przed sąd

Komisja Europejska pozwie Polskę za opóźnienie w uchwaleniu nowej wersji ustawy o prawach autorskich. Unijny organ poinformował w połowie lutego 2023 r., że planuje pozwać Polskę i dziesięć innych pastw członkowskich Unii Europejskiej do Trybunału Sprawiedliwości UE za brak powiadomienia o przyjęciu krajowych przepisów transponujących dwie dyrektywy UE dotyczące praw autorskich.

 

Polska wraz z m.in. Danią, Finlandią, Łotwą, Bułgarią i Portugalią staną przed unijnym sądem za niezgłoszenie całościowego dokonania transpozycji przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych na jednolitym rynku cyfrowym. Przepisy te mają zastosowanie do niektórych transmisji internetowych nadawców, a w szczególności do streamingu.

Dwie przedmiotowe dyrektywy mają na celu unowocześnienie przepisów dotyczących praw autorskich dla konsumentów i twórców, aby jak najlepiej wykorzystać świat cyfrowy. Chronią one posiadaczy praw z różnych sektorów, stymulując tworzenie i obieg treści o większej wartości, jak wskazał organ wykonawczy UE. Komisja zwróciła również uwagę, że dyrektywy, przyjęte w 2019 r. jako rewizja przepisów z 2016 r., mają na celu poszerzenie wyboru muzyki lub treści audiowizualnych poprzez obniżenie kosztów transakcji i ułatwienie dystrybucji programów radiowych i telewizyjnych w całej UE.

Nowe przepisy dotyczące praw autorskich poprawiają sprawiedliwość wynagrodzeń dla twórców i posiadaczy praw, wydawców prasy i dziennikarzy, gdy ich utwory są wykorzystywane na platformach internetowych. Wprowadzają również wyjątki od praw autorskich i uproszczone mechanizmy udzielania licencji na korzystanie z materiałów chronionych prawem autorskim online w sferach edukacji, badań i dziedzictwa kulturowego.

Termin na przyjęcie odpowiednich przepisów krajowych upłynął w czerwcu 2021 r. Zanim KE zwróciła się do TSUE, prowadziła standardowy proces wydawania wezwań do usunięcia uchybienia, a następnie skierowała uzasadnione opinie do państw objętych sankcjami.