Realna walka o cyber-oznaczenia

Ława przysięgłych uznała twórcę NFT MetaBirkins za odpowiedzialnego za naruszenie znaku towarowego. Po trzech dniach obrad ława przysięgłych w Nowym Jorku wydał werdykt na korzyść luksusowej marki odzieżowej Hermès International SA w pozwie przeciwko artyście Masonowi Rothschildowi w związku ze sprzedażą przez niego niewymiennych tokenów MetaBirkins.

 

Zarzuty w sprawie to naruszenie znaku towarowego, rozmycie znaku towarowego i bezprawny cybersquatting. Rothschild, znany również jako Sonny Estival, stworzył i sprzedał w 2021 r. około 100 niewymiennych tokenów NFT o nazwie MetaBirkin, co skłoniło luksusową markę Hermès do pozwania go pod zarzutem, że takie NFT naruszają prawa do słynnych torebek Birkin zarówno pod względem nazwy, jak i wyglądu.

Rothschild wskazywał, że jego projekt NFT MetaBirkin był „eksperymentem artystycznym” skupiającym się na szaleństwie społeczeństwa na punkcie symboli statusu, takich jak luksusowe torebki. Artysta argumentował też, że jego NFT są dziełami sztuki chronionymi przez Pierwszą Poprawkę i niczym nie różnią się od dobrze znanych z popkultury interpretacji puszek z zupą Campbell’s w wykonaniu Andy’ego Warhola.

Spory dotyczące znaków towarowych koncentrują się na jednak postrzeganiu danego produktu przez konsumentów i rozumieniu źródła pochodzenia towarów. Sąd musi więc ustalić, czy konsumenci są skłonni sądzić, że rzekomo naruszające cudze prawa nazwa, logo, opakowanie lub projekt produktu są powiązane z właścicielem danej marki.

Tymczasem, Hermès przedstawił w toku postępowania dowody potwierdzające prawdopodobieństwo wprowadzenia w błąd, a także dowody wskazujące, że przedsięwzięcie Rothschilda nie było czysto artystyczne, ale mocno skomercjalizowane, ponieważ zachęcał innych do sprzedawania swoich MetaBirkins w celu podniesienia ich wartości.