Znak towarowy z misją

Raper Kanye West nie może sprzedawać w USA koszulek z napisem „White Lives Matter”, ze względu na to, że kto inny jest właścicielem znaku towarowego obejmującego to hasło. Znak jest obecnie zarejestrowany na rzecz dwóch radiowców działających w Arizonie. 

 

Ramses Ja i Quinton Ward to gospodarze cotygodniowego programu radiowego o sprawiedliwości rasowej „Civic Cipher”. Pod koniec ubiegłego miesiąca stali się też oni właścicielami znaku towarowego „White Lives Matter”. Przejęcie znaku towarowego dla frazy „White Lives Matter” było dla gospodarzy radiowego programu trudną decyzją, jednak, jak wskazali w wywiadzie, zgodzili się to zrobić gdy stało się jasne, że ktoś inny może na tym zyskać, tym bardziej, że chociaż Kanye West potrafi wygłaszać naprawdę bolesne, dzielące, a czasem szalone rzeczy i ma w obie trochę fanatyka, to za każdym razem, gdy coś sprzedaje, robi to z sukcesem.

Gospodarze programu „Civic Cipher” uważają posiadanie tego znaku towarowego za odpowiedzialność, która obejmuje upewnienie się, że nie trafi on w niepowołane ręce. Radiowcy nie  chcieli, aby ktokolwiek potencjalnie skorzystał na określeniu, które Liga Przeciw Zniesławieniu określiła jako „hasło nienawiści”. Wyrażenie to jest używane przez grupy zwolenników białej supremacji, w tym Ku Klux Klan, i opisane jako rasistowska odpowiedź na ruch Black Lives Matter.

Kanye West nosił koszulkę z wizerunkiem papieża Jana Pawła II na przodzie i napisem „White Lives Matter” na plecach podczas ostatniego paryskiego tygodnia mody.

Osoba, która początkowo zabezpieczyła znak towarowy, przeniosła prawa do niego na firmę Ja i Warda, Civic Cipher LLC. Radiowcy wskazali, że pierwotny właściciel znaku towarowego jest słuchaczem ich programu i chce pozostać anonimowy. Kiedy słuchacz dowiedział się, że raper ponownie spopularyzował to kontrowersyjne określenie, chciał uniemożliwić czerpanie z niego korzyści przez osoby o rasistowskich poglądach.

Kanye Westowi zdarzyło się wygłosić wiele kontrowersyjnych twierdzeń, w tym, że niewolnictwo było „wyborem”, a „rasizm jest przestarzałym pojęciem”.