Koniec handlu testerami?

Popularne, szczególnie w perfumeriach internetowych, tańsze wersje perfum w postaci testerów mogą niedługo zniknąć z wirtualnych sklepowych półek. Wszystko to przez wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który zapadł w połowie października 2022 r. i dotyczył sprzedaży testerów perfum oznaczonych znakami towarowymi.

 

Stronami w sprawie były spółka Perfumesco.pl, właściciel perfumerii internetowej oraz Procter & Gamble, producent kosmetyków korzystający z licencji udzielonej przez HUGO BOSS Trade Mark Management GmbH & Co. KG na słowny unijny znak towarowy HUGO BOSS. Przedmiotem sporu było to, że Perfumesco oferowało do sprzedaży między innymi próbki wyrobów perfumeryjnych opatrzone znakiem towarowym HUGO BOSS ze wzmianką „Tester”, przy czym wskazywało, że próbki te nie różnią się zapachem od zwykłego produktu.

Testery udostępniane są nieodpłatnie sprzedawcom i autoryzowanym dystrybutorom, przy czym z założenia mają one służyć wyłącznie prezentacji i promocji kosmetyków. Ich opakowania zewnętrzne mają widoczną informację o tym, że próbki te nie są przeznaczone do sprzedaży, na przykład poprzez zamieszczenie wzmianek: „not for sale” (nieprzeznaczone do sprzedaży), „demonstration” (próbka) lub „tester”.

Procter & Gamble zwróciło się do polskiego sądu z wnioskiem o udzielenie zabezpieczenia roszczeń poprzez zajęcie spornych towarów w postaci testerów perfum oraz złożyło pozew. Wyrokiem z 26 czerwca 2017 r. Sąd Okręgowy w Warszawie zobowiązał Perfumesco.pl do zniszczenia perfum, wód toaletowych i perfumowanych w opakowaniach opatrzonych znakiem towarowym HUGO BOSS, w szczególności testerów, które nie zostały wprowadzone do obrotu w EOG za zgodą spółki. Spór trafił aż przed Sąd Najwyższy, który wystąpił do TSUE z pytaniem prejudycjalnym, czy można zarządzić zniszczenie towarów również wówczas, gdy towary te nie zostały „bezprawnie wytworzone lub oznaczone”. TSUE uznał, że interpretując prawo unijne, sąd może nakazać zniszczenie produktów  oryginalnych, ale wprowadzonych do obrotu niezgodnie z prawem, mimo że przepisy krajowe na to nie pozwalają. Orzeczenie to może być początkiem końca handlu testerami perfum, które – choć oryginalne i noszące na sobie oficjalny znak towarowy producenta – nie są jednak przeznaczone do sprzedaży.