Chanel, Dior, Adidas i Nike znalazły się wśród marek objętych rosyjskimi zgłoszeniami znaków towarowych. Urząd w Rosji odnotowuje wzrost liczby wniosków o ochronę oznaczeń o wyraźnie zachodnim charakterze.
W następstwie ataku na Ukrainę i dekretu rosyjskiego rządu o możliwości zniesienia ograniczeń w korzystaniu z własności intelektualnej w przypadku niektórych rodzajów towarów i usług w Rosji, Federalne Biuro ds. Własności Intelektualnej w Rosji – urząd powszechnie znany jako Rospatent – jest odbiorcą rosnącej liczby zgłoszeń znaków towarowych dla nazw i logo znanych zachodnich marek – od McDonald’s, Nespresso i Starbucks po IKEA i Instagram, które są składane w Rosji przez podmioty zupełnie niepowiązane z oryginalnymi właścicielami oznaczeń.
Firmy takie jak właściciele marek McDonald’s i Instagram nie są jedynymi podmiotami będącymi celem takich nieautoryzowanych zgłoszeń znaków towarowych w Rosji. Zgłoszenia te zwykle mieszczą się w zakresie squattingu znaków towarowych, tj. praktyki polegającej na zgłaszaniu przez osoby trzecie jako znaków towarowych znanych oznaczeń innych firm, zwykle na rynku, na którym właściciel znaku towarowego nie jest jeszcze obecny, w celu wyłudzenia od prawowitego właściciela znaku towarowego ceny sprzedaży takiego oznaczenia.
Biorąc pod uwagę aktualną sytuację, nie byłoby zaskoczeniem, gdyby Rospatent zdecydował się nie blokować takich rejestracji znaków towarowych ze względu na starania rosyjskiego rządu o zalegalizowanie naruszeń i z uwagi na obecny stosunek do porozumień międzynarodowych dotyczących własności intelektualnej. Niedawny dekret dotyczący patentów, wzorów użytkowych lub wzorów przemysłowych skutecznie daje rządowi rosyjskiemu uprawnienia do przywłaszczania praw własności intelektualnej bez żadnej rekompensaty. Istnieje więc znacząca niepewność co do woli obecnego rosyjskiego rządu przestrzegania umów międzynarodowych.
Rosyjskie podmioty zaczęły też zgłaszać znaki towarowe podobne do znanych zachodnich marek, takie jak Instarus i Rosgram (jako substytut Instagrama), Uncle Vanya (z łukiem McDonald’s) i McDuck’s (rosyjska nazwa slangowa dla sieci McDonald’s).