Marketplace OpenSea sprzedał w 2021 r. NFT (niewymiennych tokenów) o wartości ponad 14 miliardów dolarów. Problem w tym, że część z tych transakcji dotyczyła nieautoryzowanych działań związanych ze znakami towarowymi.
Właściciele praw ochronnych na znaki towarowe powinni monitorować marketplace OpenSea pod kątem naruszeń znaków towarowych. Ujawniono tam bowiem liczne przypadki sprzedaży marek i logo za tysiące dolarów. Już wcześniej w kontekście tokenów NFT podnoszono kwestie praw autorskich, ze względu na protesty artystów odkrywających wystawione na sprzedaż skradzione grafiki.
Niewymienne tokeny (NFT) to unikalne, indywidualne tokeny istniejące w krypto-blockchainie. Są one używane najczęściej w zastosowaniach cyfrowych, w tym w sztuce, jako środek do udowodnienia autentyczności i własności. Okazują się również popularne w cyfrowej społeczności handlowej: na przykład Bored Ape Yacht Club to projekt artystyczny NFT zawierający 10 000 unikalnych wizerunków kreskówkowej małpy, które zostały pierwotnie sprzedane za 0,08 Ethereum (około 300 dolarów), po czym odsprzedano je za oszałamiające kwoty – jeden z tokenów został sprzedany w domu aukcyjnym Sotheby’s za 3,4 mln dolarów.
Ostatnio mówi się o potencjalnym zagrożeniu znaków towarowych należących do dużych marek, z których niektóre, takie jak Coca-Cola, Mattel, Ray-Ban czy Gucci, rozważają eksplorację tematu NFT. Do tej pory liczba spraw sądowych między uprawnionymi do znaków towarowych a sprzedawcami NFT o naruszenie znaku towarowego była stosunkowo niska. W zeszłym roku Miramax wszczął postępowanie sądowe przeciwko Quentinowi Tarantino w związku z planowanym przez reżysera utworzeniem NFT związanych z filmem „Pulp Fiction”. Studio filmowe zarzuciło reżyserowi naruszenie praw autorskich i praw do znaków towarowych.
Na początku stycznia tego roku dom mody Hermès złożył natomiast pozew przeciwko twórcy NFT, Masonowi Rothschildowi, który stworzył linię NFT o nazwie „MetaBirkins” („Birkin” to znany model torebki tego domu mody), które zostały sprzedane za dziesiątki tysięcy dolarów.
Duże marki są też wyraźnie celem sprzedawców NFT na platformie OpenSea. Istniaja tam dziesiątki kont, które bezprawnie sprzedają marki i logo. Na przykład użytkownik OpenSea „OriginalTokenArt” ma ponad 100 ofert sprzedających nazwy głównych marek po 18 800 USD za sztukę. Oferowane nazwy firm to m. in. Microsoft Corp, Dell Inc, The Boeing Company, Barclays, Morgan Stanley i Verizon. Istnieją również użytkownicy OpenSea zajmujący się sprzedażą logo znanych marek jako NFT.