Sądowe piekło

Nirvana wygrała toczący się w Stanach Zjednoczonych proces sądowy dotyczący praw autorskich w sprawie projektu koszulki „Vestibule” z 1989 r. Pozew przeciwko zespołowi twierdził, że jeden z najbardziej rozpoznawalnych projektów koszulek oparty jest na chronionej prawem autorskim ilustracji do „Boskiej komedii” Dantego.

 

21 października 2021 r. brytyjski sąd orzekł o umorzeniu sprawy przeciwko zespołowi Nirvana i firmie Live Nation, która dotyczyła koszulki „Vestibule” zespołu. Projekt koszulki przedstawia mapę kręgów piekła, opisaną przez XIV-wiecznego pisarza Dantego Alighieri w części „Piekło” jego poematu „Boska komedia”. Koszulka została po raz pierwszy wypuszczona na rynek w 1989 r., co zbiegało się z debiutanckim albumem zespołu „Bleach”.

W maju 2021 r. Jocelyn Susan Bundy złożyła pozew przeciwko Nirvanie o naruszenie praw autorskich, twierdząc, że jej dziadek Charles-Wilfrid Scott-Giles stworzył obraz pokazany na koszulce w ramach swojej pracy naukowej na temat heraldyki. Bundy twierdziła, że obraz „przedsionka piekieł” jest niemal identyczny z ilustracją jej dziadka zatytułowaną „Górne piekło”.

Tymczasem amerykański sąd oddalił pozew wskazując, że sprawa byłaby lepiej dopasowana do warunków brytyjskiego systemu prawnego, a nie podlega ona prawu amerykańskiemu. Sędzia rozpatrujący sprawę wskazał, iż biorąc pod uwagę, że spór w sprawie dotyczy własności praw autorskich do ilustracji, która podlega prawu brytyjskiemu, należało w tym przypadku wnieść pozew w Wielkiej Brytanii.