Brexit a znaki towarowe

Planowane wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej przysporzy problemów nie tylko pod względem ekonomicznym czy tranzytowym. Niepewne są również losy znaków towarowych, które obowiązują w chwili obecnej na terytorium Wielkiej Brytanii, zarejestrowanych jako znaki unijne.

 

Rząd Wielkiej Brytanii opublikował niedawno zestaw wskazówek technicznych określających prawdopodobne scenariusze dla firm i osób fizycznych w przypadku „no-deal Brexitu”,a więc wyjścia z UE bez umowy z pozostałymi państwami członkowskimi. Niektóre z dokumentów określają planowane traktowanie znaków towarowych i wzorów przemysłowych, jeśli umowa nie zostanie zawarta. Jednak w kwestii kosztów i wyczerpania praw własności intelektualnej poważne pytania nadal pozostają bez odpowiedzi.

Prace nad negocjacjami i przygotowaniem Brexitu nasilają się, gdyż nieubłaganie zbliża się termin 29 marca 2019 r. Tymczasem rząd Wielkiej Brytanii w dalszym ciągu przygotowuje się do scenariusza „no-deal Brexitu”, w którym Wielka Brytania wyszłaby z UE, nie zdoławszy wynegocjować warunków wyjścia. Najnowszym rezultatem tych starań jest opublikowanie informacji dostarczających wskazówek na temat tego, czego można oczekiwać w przypadku wystąpienia „twardego” Brexitu. Jedna z nich koncentruje się szczególnie na traktowaniu unijnych znaków towarowych i zarejestrowanych wzorów wspólnotowych.

Po pierwsze, rząd Zjednoczonego Królestwa powtórzył, że istniejące zarejestrowane unijne znaki i wzory będą nadal chronione i egzekwowalne w Wielkiej Brytanii, poprzez zapewnienie równoważnego znaku  towarowego lub wzoru przemysłowego zarejestrowanego w Wielkiej Brytanii. Osoby z wnioskami oczekującymi w Urzędzie Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej w dniu 29 marca 2019 r. będą miały dziewięć miesięcy na złożenie w Zjednoczonym Królestwie takich samych wniosków, zachowując datę złożenia wniosku w UE dla celów  pierwszeństwa. Prawa te będą następnie podlegać późniejszemu przedłużeniu w Wielkiej Brytanii. Jednakże, o ile dotychczasowi posiadacze już nadanych praw zostaną powiadomieni o przeniesieniu (i będą mieć możliwość rezygnacji z niego) w ciągu dziewięciu miesięcy po wyjściu, to osoby, które nadal oczekują na rozpoznanie swojego wniosku, nie zostaną wyraźnie powiadomione, że muszą ponownie złożyć swoje zgłoszenie w celu zabezpieczenia danego oznaczenia w Wielkiej Brytanii.

W poprzednich komunikatach rząd Wielkiej Brytanii twierdził, że transfer unijnych znaków i wzorów będzie automatyczny i nieodpłatny. Jednakże bieżący komunikat wskazuje jedynie, że nowe prawo ochronne w Wielkiej Brytanii będzie „zapewnione z minimalnym obciążeniem administracyjnym” – nie stwierdza, że transfer ten będzie bezpłatny.