Sąd Najwyższy w Bombaju podtrzymał decyzję tamtejszego Urzędu Rejestracji Znaków Towarowych z 2023 r. o odmowie uznania oznaczenia platformy „TikTok” za renomowany znak towarowy. W wydanej decyzji indyjski urząd powołał się na zakaz TikToka w Indiach, twierdząc, że uznanie znaku platformy mediów społecznościowych za renomowany byłoby „szkodliwe dla suwerenności i integralności Indii”.
W 2020 r. Indie zablokowały dostęp do 59 chińskich aplikacji, w tym TikToka, powołując się na kwestie bezpieczeństwa narodowego i prywatności. Nakaz blokowania został wydany na mocy ustawy o technologii informacyjnej z 2000 r., w rezultacie narastających napięć między Indiami a Chinami.
Zwracając się do Sądu Najwyższego w Bombaju w kwestii odmowy uznania znaku towarowego za renomowany pełnomocnicy TikToka twierdzili, że decyzja była zbyt słabo uzasadniona, ponieważ odnosiła się wyłącznie do pewnych komunikatów prasowych i artykułu o zakazie TikToka w magazynie „India Today”. TikTok argumentował, że takie zakazy są „sytuacją przejściową” i nie mogą stanowić podstawy do odrzucenia wniosku platformy.
Sąd uznał jednak, że materiał dotyczący zakazu TikToka i jego naruszenia suwerenności i integralności Indii jest istotnym czynnikiem dla decyzji urzędu. Sąd wyjaśnił, że powody leżące u podstaw decyzji o odmowie uznania znaku za renomowany, w tym obrona i porządek publiczny, są poważnymi kwestiami, których nie można zignorować.
W podobnym duchu Sąd zauważył, że pomimo zakazu oznaczenie „TikTok” jest już zarejestrowanym znakiem towarowym w Indiach i w związku z tym korzysta z ochrony ustawowej na mocy stosownej ustawy, podczas gdy klasyfikacja jako „renomowany” znak zapewniłaby mu tylko dodatkową ochronę.
Indyjska ustawa o znakach towarowych definiuje „renomowany znak towarowy” jako znak, który jest powszechnie rozpoznawany przez znaczną część odbiorców korzystających z towarów lub usług z nim powiązanych. Jeśli znak jest używany z innymi towarami lub usługami, konsumenci prawdopodobnie uwierzą, że wskazuje to na związek między nimi. W przeciwieństwie do mniej znanych znaków towarowych, renomowane znane znaki towarowe mają ochronę międzykategorialną.