Całościowa wygrana Hyundai w walce o części

Koreański producent samochodów Hyundai oskarżył firmę z Miami o import używanych, podrobionych lub wadliwych części i sprzedawanie ich w ramach autoryzowanego łańcucha dystrybucji Hyundai.

 

Prawnicy Hyundai Motor Co. doprowadzili do podpisania kończącej postępowanie sądowe ugody z odszkodowaniem w wysokości 5 milionów dolarów przeciwko firmie z Miami oskarżonej o dystrybucję części samochodowych z szarej strefy. Spółka Direct Technologies International Inc. miała dokonać między innymi umyślnego naruszenia znaku towarowego i fałszywego oznaczania pochodzenia sprzedawanych towarów. Sąd wydał początkowo w sprawie nakaz, który zakazywał na czas trwania postępowania wprowadzającego w błąd oznaczania, importowania lub dystrybucji nieoryginalnych części Hyundai. Hyundai uzyska w myśl ugody sądowej 5 mln dolarów odszkodowania i zwrot prawniczych honorariów.

Hyundai pozwał DTI w 2017 r., oskarżając spółkę o importowanie używanych, podrobionych lub wadliwych części i „odgradzanie” ich od oryginalnych części Hyundai, które pochodzą z autoryzowanego łańcucha dystrybucji firmy. Hyundai uzyskał również pozytywne dla siebie wyroki dotyczące dwóch domniemanych zagranicznych dostawców w Międzynarodowej Komisji Handlu.
Właściciele Hyundai chcieli mieć pewność, że części marki Hyundai zastosowane w ich samochodach zostały zatwierdzone przez Hyundai Motor America i przeszły odpowiednią kontrolę jakości, jak wskazało Hyundai w pisemnym poświadczeniu.

W toku postępowania DTI oskarżyło Hyundai o próbę zmonopolizowania rynku części zamiennych do samochodów i nadużycie praw do znaków towarowych w celu ograniczenia wolnego handlu i konkurencji. Podczas trwania postępowania sądowego okazało się jednak, że twierdzenia te były bezzasadne.