Ferrari w wyścigu o znak towarowy

Ferrari sprowokowało ostatnio we Włoszech kolejną walkę Dawida z Goliatem, której wynik trudno jeszcze przewidzieć. Producent luksusowych samochodów złożył pozew przeciwko włoskiej organizacji non-profit „Purosangue”. Organizacja ta nosi bowiem tę samą nazwę, którą Ferrari ma plan nadać swojemu pierwszemu SUV-owi, kiedy ten pojawi się na rynku. Znana marka motoryzacyjna usiłuje wobec tego zapewnić sobie monopol na nową nazwę za pomocą postępowania sądowego.

 

Według informacji opublikowanych przez magazyn „Financial Times” Purosangue potwierdziło, że właściciel słynnej marki sportowych samochodów złożył pozew na początku tego roku po tym, jak strony sporu nie osiągnęły porozumienia w sprawie znaku towarowego. Organizacja non-profit utrzymuje w mocy ochronę znaku towarowego „Purosangue” od momentu jego rejestracji w 2013 r. Co więcej, fundacja zablokowała podobno zgłoszenie nowego znaku towarowego Ferrari dopiero po nieudanych negocjacjach, co oznacza, że ​​w pewnym momencie obie strony mogły być otwarte na wypracowanie jakiegoś porozumienia.

Ferrari wskazało w pozwie, że znak towarowy włoskiej fundacji nie był często używany w ciągu ostatnich pięciu lat, mając nadzieję, że przepis dotyczący nieużywanych znaków towarowych pomoże producentowi samochodów w zwycięstwie w postępowaniu sądowym. Fundacja Purosangue twierdzi natomiast, że to nieprawda, podkreślając, że nazwa fundacji jest w ciągłym użyciu, ostatnio we współpracy z marką Adidas, która produkuje sportową odzież i obuwie.

Purosangue jest organizacją charytatywną, której celem jest poprawa warunków życia ludzi poprzez bieganie i lekkoatletykę oraz zachęcanie „młodych talentów” do dążenia do sportowego trybu życia, ale też motywuje ona do „ufania własnym mocnym stronom, wytrwałości i woli osiągnięcia ważnych celów bez stosowania leków poprawiających wyniki”. Jednym słowem, fundacja Purosangue zniechęca do używania dopingu w sporcie.

Według informacji podawanych przez włoską prasę, sąd w Bolonii ma wydać wyrok w sprawie 5 marca tego roku.