Żółta łódź podwodna na sądowej fali

Londyńska firma należąca do byłych członków angielskiego zespołu The Beatles i ich następców prawnych przygotowuje się do walki z grupą niezbyt uczciwych przedsiębiorców z Florydy, którzy rzekomo osiągnęli znaczne zyski, sprzedając produkty naruszające znaki towarowe „The Beatles”, „Beatles” i „Yellow Submarine”.

 

Spółka Apple Corps Ltd. jest własnością Ringo Starra, Paula McCartneya oraz spadkobierców Johna Lennona i George’a Harrisona. Została założona w 1968 r. jako przedsięwzięcie biznesowe, które posiada prawa licencyjne do marki i muzyki zespołu. Drugi powód, Subafilms Ltd., jest firmą produkującą filmy, która posiada prawa do „Żółtej łodzi podwodnej”, filmu animowanego nakręconego w 1967 r.

Pozwani w sprawie mają, zdaniem powodów, naruszać prawa do znaków towarowych poprzez ich podrabianie, jak również dokonywać czynów nieuczciwej konkurencji. W pozwie stwierdzono, iż pozwani wprowadzali konsumentów w błąd, sprzedając podrobione towary podobne do tych dostępnych w oficjalnym sklepie dla fanów Beatlesów, The Beatles Store, używając fałszywych nazw domen i identyfikatorów sprzedawców.

Wskazany w pozwie znak towarowy „The Beatles” został zarejestrowany do ochrony takich produktów, jak zegarki, nakrycia głowy, bluzy, koszulki i koszule, zaś oznaczenie „Beatles” zarejestrowano do użytku dla ponad 150 innych rodzajów produktów, w tym biżuterii, torebek, artykułów biurowych i sprzętu gospodarstwa domowego. Subafilms posiada zaś znak towarowy „Yellow Submarine” do użytku na pościeli, narzutach, prześcieradłach czy ręcznikach.

Beatlesi domagają się przed sądem zakazu naruszania praw do znaków towarowych, odszkodowania, zwrotu bezpodstawnie uzyskanych korzyści oraz kosztów obsługi prawnej.