Spór o nazwę De Mono rozwiązany

Aby odnieść sukces na rynku muzycznym nie wystarczy sam talent, potrzebna jest jeszcze chwytliwa nazwa zespołu. W końcu nikt nie słyszał o Pectoralz, jak początkowo brzmiała nazwa zespołu Coldplay, ale ten ostatni ma miliony fanów na całym świecie. Wszystko działa dobrze, dopóki członkowie zespołu muzycznego są – nomen omen – zgrani. Kłopoty zaczynają się, kiedy ktoś chce odejść z zespołu, a w ramach pamiątki zabrać ze sobą jego nazwę.

W takim przypadku autorstwo nazwy trudno jest udowodnić, szczególnie po latach. Na dowód tego trzeba by mieć na przykład korespondencję, mailową lub inną, gdzie jasno zaproponowany jest pomysł nazwy. Może się jednak okazać, że w przypadku nazw zespołów muzycznych sam tego typu dowód może się na nic nie przydać.

Sądy, zarówno polski, jak i europejskie, stoją na stanowisku, że w przypadku nazwy zespołu muzycznego prawa do nazwy przysługują nie tej osobie, która tę nazwę wymyśliła, ale wszystkim członkom zespołu, jeżeli mieli w jego powstawanie i rozwój taki sam wkład. Uniemożliwia to sytuacje, w których przykładowo tylko wokalista mógłby zarejestrować na własny użytek nazwę zespołu jako znak towarowy, chociaż wkład w działalność mają wszyscy jego członkowie. W takim wypadku pozostali muzycy z zespołu mogliby unieważnić taki znak jako naruszający ich prawa.

W taki właśnie spór dotyczący nazwy zespołu wdali się członkowie polskiej grupy DE MONO. Zespół założył w 1984 r. gitarzysta Marek Kościkiewicz wraz z basistą Piotrem Kubiaczykiem i perkusistą Dariuszem Krupiczem, początkowo pod nazwą MONO. Trzy lata później zespół przemianowano na DE MONO i dołączyli do niego gitarzysta Jacek Perkowski, saksofonista Robert Chojnacki i wokalista Andrzej Krzywy. Po zmianach personalnych w zespole, w 2008 r. Andrzej Krzywy i Piotr Kubiaczyk pozwali o naruszenie dóbr osobistych innych jego członków, chcąc zakazać im posługiwania się nazwą DE MONO. W lipcu 2018 r. warszawski sąd wydał wyrok w sprawie stwierdzając, zgodnie z ustaloną linią orzeczniczą, że nie można innym członkom zespołu zabronić posługiwania się jego nazwą. W szczególności dotyczy to Marka Kościkiewicza, który był założycielem i liderem zespołu, autorem nazwy DE MONO i twórcą tekstów wszystkich największych hitów zespołu.