Patent na program

Istnieją wątpliwości, czy proponowany obecnie projekt nowelizacji ustawy Prawo własności przemysłowej przewiduje możliwość rozszerzenia ochrony oprogramowania komputerowego. Na bazie aktualnie obowiązujących przepisów software może być chroniony nie w ramach ochrony patentowej, ale jako utwór w rozumieniu prawa autorskiego.

 

Wielu przedsiębiorców, szczególnie z branży IT, chciałoby chronić swoje rozwiązania dotyczące oprogramowania komputerowego czy aplikacji mobilnych przed ewentualnymi naruszeniami ze strony osób trzecich. Po wizycie u rzecznika patentowego dowiadują się oni jednak, że oprogramowanie nie może być chronione jako patent. Uniemożliwiają to systemy prawne państw europejskich, w tym Polski. W innych państwach, np. w USA, możliwa jest czasem ochrona rozwiązań hybrydowych, a więc oprogramowania i urządzenia, dla którego ma być ono stosowane. Teraz słychać plotki, że podobne rozwiązanie być może wejdzie do polskiego systemu prawnego.

Obecnie w Sejmie toczą się prace nad nowelizacją ustawy Prawo własności przemysłowej. Jedną z proponowanych zmian jest usunięcie konieczności związku wynalazku z materią. Można się więc zastanawiać, czy dąży to do umożliwienia ochrony patentowej właśnie oprogramowania, w tym aplikacji mobilnych. W taki sposób można by bowiem chronić rozwiązania informatyczne. Tymczasem, projekt nadal nie przewiduje jednak ochrony samego programu komputerowego.

Pomysłodawca zmian, Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, wskazuje, że wynalazki wspierane komputerowo uzyskują patenty choćby w Europejskim Urzędzie Patentowym.  Być może wprowadzenie podobnego rozwiązania w Polsce rozszerzyłoby dostępność ochrony patentowej dla polskich przedsiębiorców.