Znak szkocko-krakowski

Mało co tak kojarzy się ze Szkocją jak kraciasty wzór – tartan. Teraz jedna z niepowtarzalnych krat stanowi znak towarowy i to w dodatku zarejestrowany na rzecz polskiego miasta, Krakowa.

 

Kraków otrzymał swój własny tartan w wyniku konkursu urządzonego w ramach współpracy miasta ze Szkocko-Polskim Towarzystwem Kulturalnym i Edynburgiem, przy wsparciu Konsulatu Generalnego RP w Edynburgu. Konkurs został ogłoszony w 2017 r. W toku konkursu mieszkańcy Edynburga zaprojektowali swoje własne wzory tartanu. Nie jest to proste, ponieważ aby mógł nosić nazwę „tartan”, kraciasty wzór musi spełniać wiele wytycznych. Ta tkanina wytwarzana tradycyjnie z owczej wełny ma symetryczną kratę utworzoną z krzyżujących się pasów o różnej szerokości i różnej barwy, przebiegających w takim samym porządku zarówno wzdłuż osnowy, jak i wątku. Konkretne wzory tartanu przypisane są do różnych szkockich klanów.

Nie wszystkie konkursowe prace spełniły kryteria. Z 26 nadesłanych projektów jury wybrało 5, a te zostały przedstawione mieszkańcom Krakowa, którzy głosowali w ramach inicjatywy „Szkocka Krata dla Krakowa” na ten, który podobał się im najbardziej. Wygrał wzór w dominującej czerwieni, z dodatkiem żółci, niebieskiego, bieli i czerni.

Wzór ten został w 2018 r. zgłoszony w Urzędzie Patentowym Rzeczpospolitej Polskiej jako znak towarowy przez Gminę Miejską Kraków. Teraz oznaczenie uzyskało oficjalną ochronę. Wzór nie będzie jednak należał tylko do miasta. Może go używać komercyjnie każdy, kto otrzyma od Urzędu Miasta Krakowa pozwolenie, po weryfikacji spełniania wymaganych warunków.