Stocznia czy nie stocznia, oto jest pytanie

Znaki towarowe stosowane do opatrywania produktów mogą grać w biznesie kluczową rolę. Nie mniej istotne są oznaczenia samych przedsiębiorstw. I jedne, i drugie mogą bardzo pozytywnie kojarzyć się klientom lub kontrahentom dzięki uzyskanej renomie. Doskonale wie o tym Szczeciński Park Przemysłowy, który chce korzystać z nazwy Stocznia Szczecińska.

 

Szczeciński Park Przemysłowy to spółka zależna Skarbu Państwa. Trzyma ona pieczę nad szczecińskim postoczniowym majątkiem, a także dzierżawi go prywatnym przedsiębiorstwom. Teraz Szczeciński Park Przemysłowy chce figurować na rynku jako Stocznia Szczecińska, co najwyraźniej ma dodać mu prestiżu i skusić klientów. Okazuje się jednak, że SPP nie do końca ma prawo do używania takiej nazwy, choć zaczęła ona figurować w reklamie i działaniach promocyjnych spółki. Ponadto, SPP nie prowadzi realne działalności stoczniowej – nie buduje jednostek pływających. W Krajowym Rejestrze Sądowym SPP nie zmieniło nazwy. Skoro zgodnie z przepisami spółka powinna działać na rynku pod swoją firmą w takim brzmieniu, w jakim figuruje ona w KRS, to samowolna zmiana nazwy spółki nie powinna mieć miejsca. Tym bardziej, że taki podmiot, jak Stocznia Szczecińska, formalnie nadal istnieje. Nie prowadzi co prawda działalności, ale też nie został też wykreślony z KRS.

Tymczasem, spółka Szczeciński Park Przemysłowy Sp. z o.o. używa nazwy „Stocznia Szczecińska” na podstawie uchwały nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników. Szczeciński Park Przemysłowy złożył nawet do sądu wniosek o rejestrację zmiany umowy spółki dotyczącej zmiany nazwy przedsiębiorstwa, jednak taka zmiana do tej pory nie miała miejsca.

SPP tłumaczy się, że nabyła od syndyka masy upadłościowej spółki Stocznia Szczecińska Nowa S.A. prawa ochronne na znaki towarowe, jednak żaden z nich to „Stocznia Szczecińska”. Właściciela zmieniły między innymi słowny znak „Porta” czy znak graficzny w postaci głowy gryfa ze śrubą okrętową. Oznaczenie „Stocznia Szczecińska” miało też być rzekomo zgłoszone przez SPP jako znak unijny, jednak rejestr Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej, gdzie dokonuje się takich zgłoszeń, nie pokazuje na dzień dzisiejszy takiego zgłoszenia.