Messi wygrywa z Massi

Lionel Messi wygrał właśnie dziewięcioletnią walkę o znak towarowy w celu ochrony swojego nazwiska. Piłkarz może zarejestrować swoje nazwisko jako znak towarowy, jak orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

 

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej oddalił odwołanie hiszpańskiej firmy rowerowej Massi złożone przed Urzędem Unii Europejskiej ds. Własności intelektualnej (EUIPO). Piłkarz FC Barcelona po raz pierwszy złożył wniosek o zarejestrowanie swojego nazwiska jako znaku towarowego dla marki odzieży sportowej w 2011 r. Hiszpańska spółka sprzedająca rowery Massi wniosła sprzeciw wobec zgłoszenia argumentując, że podobieństwo między ich chronionym już wcześniej oznaczeniem a zgłoszonym znakiem może wprowadzać konsumentów w błąd.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, do którego finalnie trafiła sprawa, stwierdził, że renoma gwiazdy piłki nożnej musi być brana pod uwagę przy rozważaniu, czy opinia publiczna byłaby w stanie odróżnić te dwie marki. W ten sposób Trybunał podtrzymał orzeczenie Sądu Unii Europejskiej z 2018 r. stwierdzające, że piłkarz jest zbyt dobrze znany, aby mogło dojść do wprowadzenia w błąd.

Firma Massi, która sprzedaje odzież i sprzęt rowerowy, odniosła sukces w pierwszej instancji, przed EUIPO. Przegrała jednak, gdy Lionel Messi złożył odwołanie do Sądu UE, który orzekł na jego korzyść. Teraz TSUE podtrzymał ten wyrok.

33-letni Messi, który gra z numerem 10, został sześciokrotnie uznany najlepszym na świecie piłkarzem roku i według Forbesa jest najlepiej opłacanym zawodnikiem piłki nożnej na świecie.