„Miotacz kwiatów” Banksy’ego zmieciony

Znak towarowy Banksy’ego jest zagrożony po przegranej bitwie prawnej. Artysta malujący murale, znany ze swojej dobrze strzeżonej anonimowości, przegrał właśnie sprawę przeciwko firmie produkującej kartki z życzeniami w sprawie wykorzystania muralu „Miotacz kwiatów”.

 

Banksy przegrał sprawę przeciwko firmie zajmującej się sprzedażą kartek okolicznościowych, Full Color Black, która argumentowała, że ​​powinna mieć możliwość wykorzystania obrazu przedstawiającego szablon muralu „Miotacz kwiatów”, który artysta namalował w Jerozolimie, ze względu na anonimowość jego twórcy, o którą ten ostatni bardzo zresztą dba. W związku z tym spółka złożyła wniosek o unieważnienie znaku towarowego przedstawiającego słynny mural. W 2014 r. spółka reprezentująca interesy Banksy’ego, Pest Control Office, z powodzeniem zgłosiła graficzny unijny znak towarowy przedstawiający mural „Miotacz kwiatów”, ale w tym tygodniu został on po dwuletnim sporze unieważniony.

Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) orzekł przeciwko artyście. EUIPO wskazał, że nie można go było zidentyfikować jako niekwestionowanego właściciela dzieła, ponieważ jego tożsamość pozostała ukryta. Jak stwierdził urząd w swojej decyzji, Banksy zdecydował się pozostać anonimowy i, w większości, malować graffiti na nieruchomościach innych osób bez ich zgody, zamiast malować je na płótnach lub na własnej posesji.

W decyzji wskazano również, że zamiarem zgłaszającego nie było używanie spornego oznaczenia jako znaku towarowego w celu komercjalizacji towarów, a jedynie obejście prawa. Takie działania są natomiast niezgodne z uczciwymi praktykami.

Spółka Banky’ego może się jeszcze odwołać od decyzji EUIPO.