Brazylijski mecz Apple o iPhone’a

Brazylijska firma elektroniczna wystąpiła do sądu przeciwko Apple, aby zakwestionować znak towarowy iPhone’a w Brazylii. Podczas gdy Apple niedawno wszczęło postępowanie przeciwko firmie Prepear za używanie logo w kształcie gruszki, które przypomina logo Apple, firma z Cupertino może napotkać problemy prawne w Brazylii. Brazylijski Sąd Najwyższy zdecydował w tym tygodniu o wszczęciu postępowania IGB Eletrônica przeciwko Apple w związku ze znakiem towarowym „iPhone”.

 

IGB Eletrônica, lepiej znana jako Gradiente, to brazylijska firma elektroniczna, która była bardzo popularna w przeszłości, a obecnie przechodzi reorganizację sądową. Firma złożyła wniosek o znak towarowy „G Gradiente iphone” w 2000 r., planując wypuszczenie na rynek nowego telefonu, ale rejestracja została zatwierdzona dopiero w 2008 r., kiedy iPhone firmy Apple był już wprowadzony na brazylijski rynek. IGB Eletrônica wprowadziła do obrotu telefon z Androidem pod marką „Gradiente iphone” w 2012 r., a zaraz po tym Apple zwróciło się do brazylijskiego Narodowego Instytutu Własności Przemysłowej o unieważnienie znaku towarowego zarejestrowanego przez IGB Eletrônica. W tamtym czasie Apple twierdził, że IGB nigdy wcześniej nie używała tej marki, aż do sukcesu iPhone’a.

Chociaż brazylijska firma może nadal używać marki „Gradiente iphone”, to utraciła jednak wyłączne prawa do znaku towarowego – każda inna firma, w tym Apple, może używać go w Brazylii. Jednak brazylijski Sąd Najwyższy zdecydował się teraz ponownie rozważyć ostatnią decyzję po kolejnym wniosku IGB. IGB twierdzi, że decyzja o unieważnieniu znaku towarowego „Gradiente iphone” w Brazylii stanowi naruszenie wolności przedsiębiorczości, wolnej konkurencji i ochrony znaków towarowych.

Chociaż brazylijski Sąd Najwyższy zezwolił IGB na kontynuowanie postępowania, nie jest jasne, czy jego ostateczna decyzja będzie korzystna właśnie dla IGB Eletrônica czy też może dla Apple. Warto również wspomnieć, że mogą minąć lata, zanim sąd wyda w sprawie finalny wyrok, więc na razie sytuacja prawdopodobnie nie ulegnie zmianie.