Szpak bez głosu

Młody polski wokalista, Michał Szpak, nie może wykonywać części swoich piosenek. Wszystko przez zmianę agencji artystycznej, która obsługuje piosenkarza. Do tej pory muzyk współpracował z agencją Musicart, obecnie zaś – z agencją Rock House Entertainment. Ta ostatnia nie posiada jednak praw autorskich do niektórych utworów wykonywanych przez Szpaka.

 

W ostatnim czasie z serwisu YouTube zniknęły niektóre z piosenek Michała Szpaka, między innymi „Jesteś bohaterem” i „Byle być sobą”. Okazuje się, że Michał Szpak nie posiada praw autorskich do muzyki i tekstów wykonywanych przez siebie piosenek, ponieważ zarówno tekst, jak i melodia były tworzone przez inne osoby. Te zaś najwyraźniej przeniosły majątkowe prawa autorskie do swoich utworów na agencję Musicart.

Od kiedy Michał Szpak zakończył współpracę z Musicart i przeniósł się do Rock House Entertainment, nie może korzystać z utworów, do których prawa przysługują poprzedniej agencji. W tym celu obecna agencja zajmująca się działalnością piosenkarza musiałaby zawrzeć umowę licencyjną z Musicart, aby Michał Szpak nadal mógł korzystać z tekstów i melodii części utworów, które wykonywał w poprzednich latach kariery.

Takie problemy mogą się pojawiać się, kiedy wokalista wykonuje piosenki, do których prawa mają inne osoby – autorzy muzyki i tekstu. Kłopot znika, kiedy to właśnie wykonawca jest jednocześnie autorem słów i melodii, a więc wykonuje napisane przez siebie piosenki, ale też nie przeniósł majątkowych praw autorskich do nich na przykład na swoją agencję. W innym wypadku może potem powstać problem z uzyskaniem – być może nietaniej – licencji na piosenki, które wykonywało się w przeszłości.