Walka o „Stranger Things”

Właściciel platformy streamingowej Netflix został oskarżony o plagiat. Chodzi o serial „Stranger Things”, opowiadający o nastolatkach w amerykańskim małym miasteczku, którzy walczą z potwornym wrogiem z innego wymiaru. Irlandzka firma Irish Rover Entertainment twierdzi, że ten popularny serial opiera się o scenariusz serialu „Totem”, choć ten ostatni nie ujrzał nigdy światła dziennego.

 

W połowie lipca 2020 r. firma Irish Rover Entertainment wniosła pozew do amerykańskiego sądu, zarzucając Netflixowi splagiatowanie scenariusza do serialu „Totem”, stworzonego przez Jeffreya Kennedy’ego. Co ciekawe, „Totem” nie został nigdy wyprodukowany, miał on jedynie gotowy scenariusz. To właśnie o scenariusz i bohaterów toczy się spór. Złożony w połowie lipca tego roku pozew zarzuca zawłaszczenie sobie przez Netflix m. in. fabuły, postaci, dialogów, miejsca akcji, a także grafik koncepcyjnych objętych ochroną prawnoautorską.

Gra z pewnością toczy się o niemałą stawkę, ponieważ serial „Stranger Things” odbił się dużym echem w popkulturze ostatnich lat. Ten horror science-fiction, utrzymany w stylistyce i klimacie lat 80. XX wieku został stworzony dla platformy Netflix przez braci Dufferów, będących również jego scenarzystami i reżyserami. Fabuła serialu toczy się wokół zaginięcia dwunastoletniego Willa Byersa, którego poszukują matka i zaprzyjaźniony z nią szeryf. Na własną rękę kolegi poszukują również jego nastoletni przyjaciele, wspomagani przez tajemniczą dziewczynkę o imieniu Jedenastka, obdarzoną niezwykłymi mocami.

Serial dorobił się rzeszy fanów na całym świecie, powstała również cała związana z nim merchandisingowa otoczka w postaci ubrań czy gadżetów sygnowanych nazwą serialu. To również zyski ze sprzedaży gadżetów zachęciły zapewne irlandzką spółkę do wniesienia pozwu. Jej zdaniem, „Stranger Things” kopiuje „Totem”, w którym dziewczynka o imieniu Kimimela, obdarzona niezwykłymi mocami, pomaga swoim przyjaciołom znaleźć portal prowadzący do alternatywnej, nadprzyrodzonej rzeczywistości. Bohaterowie serialu walczą z jej mieszkańcami – mrocznym duchem Azraelem i jego Armią Czarnego Wilka. Teraz na temat podobieństw pomiędzy serialem a irlandzkim scenariuszem będzie musiał wypowiedzieć się amerykański sąd.