Dzikie amerykańskie roszczenia

National Geographic wygrało z roszczeniami w sprawie znaków towarowych „Wild America” i „Untamed Americas”. Kilka lat temu Marty Stouffer, wybitny dokumentalista, który silnie wpłynął na sposób tworzenia dokumentów przyrodniczych, wniósł powództwo przeciwko National Geographic dotyczące rzekomego naruszenia znaków towarowych.

 

Jedna z serii dokumentów Marty’ego Stouffera, wyprodukowana przez stację PBS, nosiła tytuł „Wild America” i była wyświetlana od lat 80-tych. Z drugiej strony National Geographic wyprodukował ukazującą się od 2012 r. serię dokumentów przyrodniczych pod tytułem „Untamed Americas”. Stouffer twierdził w pozwie z 2018 r., że tytuł serii naruszył prawa do jego znaku towarowego. Sąd orzekł jednak w sporze na korzyść National Geographic.

Fakt, że tytuł programu National Geographic opisuje poniekąd jego treść, zadziałał na korzyść oskarżonej o naruszenia stacji. Każdy z seriali koncentruje się na dzikich terenach Ameryki. Chociaż język angielski zawiera obszerny katalog słownictwa, to jednak zakres słów, którymi można opisać tego typu program jest ograniczony. Pomimo to Stouffer uznał, że nawet określenie „untamed” (nieokiełznany) jest zbyt bliskim synonimem słowa „wild” (dziki), co w rezultacie skutkuje wprowadzeniem konsumentów w błąd i narusza prawa do jego znaku towarowego.

Sąd musiał w toku postępowania zbadać, czy sporne oznaczenie wyraźnie wprowadza konsumenta w błąd. Porównując oba oznaczenia sąd doszedł jednak do wniosku, że nie wykazują one na tyle dużego stopnia podobieństwa żeby przeciętny konsument mógł uznać, że dokument National Geographic zatytułowany „Wild America” został przygotowany przez Marty’ego Stouffera. W wyroku wydanym na początku maja 2020 r. wskazano również, że niemożliwe jest zabronienie konkurentom używania wszelkich możliwych synonimów słowa zawartego w znaku towarowym innej osoby.

Jeżeli Stouffer liczył na odszkodowanie w sprawie, to taki wynik może być dla niego niezadowalający, szczególnie że ostatnio podjął on próbę zbiórki na platformie Kickstarter, aby zremasterować swoją serię „Wild America” w wersji 4k, ale zebrał tylko około 3 tysiące dolarów z docelowego 1,25 miliona dolarów.